Наукові доповіді НАУ
головна

2011 листопад — № 6 (28)

У цьому номері представлені рубрики:

Біологія, біотехнологія, екологія
Агрономія (ґрунтознавство, землеробство, агрохімія, рослинництво, захист рослин, овочівництво, плодівництво)
Ветеринарна медицина, якість і безпека продукції тваринництва
Лісівництво і декоративне садівництво
Техніка і енергетика АПК
Біологія, біотехнологія, екологія
ЗМІНИ АМІНОКИСЛОТНОГО ТА МІНЕРАЛЬНОГО СКЛАДУ КЕРАТИНУ ВОВНЯНИХ ВОЛОКОН ЗА НОРМИ ТА ПАТОЛОГІЧНОГО СТОНШЕННЯ PDF
Вивчено зміни амінокислотного та мінерального складу кератину вовняного волокна за нормального стану та його патологічного стоншення, відомого як «голодна тонина». Встановлено, що різні за станом волокна відрізняться як за амінокислотним, так і за мінеральним складом. Найістотніші зміни стосуються сірковмісних амінокислот, а також таких мінеральних елементів, як залізо, магній, мідь та селен.
ОСОБЛИВОСТІ БІОЛОГІЇ І ЖИВЛЕННЯ ОКУНЯ РІЧКОВОГО (PERCA FLUVIATILIS LINNAEUS, 1758) МАЛОГО ВОДОСХОВИЩА У С. ДІДІВЦІ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ PDF
Розглядаються особливості біології і живлення окуня річкового (Perca fluviatilis Linnaeus, 1758) у водосховищі в с. Дідівці Чернігівської області впродовж 2010 року. Встановлено, що цей вид має високі розмірно-вікові характеристики. Доведено негативний вплив окуня на ефективність природного і штучного відтворення іхтіофауни досліджуваної водойми.
ГЛУТАТІОН-ЗАЛЕЖНІ ЕНЗИМИ СЛІПОЇ КИШКИ ТА ПЕЧІНКИ МОРСЬКОЇ СВИНКИ ПРИ ГОСТРОМУ ОХРАТОКСИКОЗІPDF
Встановлено зміни концентрації GSH та активності GST, GPx і GR у слизовій оболонці сліпої кишки та в печінці морської свинки при гострому охратоксикозі. У печінці дослідних тварин вміст GSH та активність ензимів зменшились внаслідок дегенеративних змін тканини від дії токсину. У сліпій кишці показники глутатіонової системи зросли.
ВПЛИВ ТЕМПЕРАТУРНОГО РЕЖИМУ І ?- ОПРОМІНЕННЯ ГЕНЕТИЧНОГО МАТЕРІАЛУ ПОМІДОРА НА ПРОЯВ КІЛЬКІСНИХ ОЗНАК В F1 ТА ТРАНСГРЕСИВНУ МІНЛИВІСТЬ В F2PDF
Досліджено вплив обробки підвищеними (+570С), пониженими (+2,50С) температурами пилку, а також ?-променями (7 кР) насіння помідора на прояв кількісних ознак в F1, ідентифіковано трансгресивні генотипи і встановлено ступінь та частоту трансгресій в F2.
ОСНОВНІ АСПЕКТИ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ РОЗВИТКУ СІЛЬСЬКОГО ТУРИЗМУ НА ТЕРИТОРІЇ ЗАХІДНОГО ПОЛІССЯPDF
Проведено оцінку стану та визначено перспективи, основні напрями розвитку сільського туризму на території Західного Полісся України. Встановлено основні аспекти соціально-економічної ефективності розвитку сільського туризму, доведено економічні перспективи та прибутковість від його організації та необхідність розвитку екологічного менеджменту.
ТКАНИННА СПЕЦИФІЧНІСТЬ ФОРМУВАННЯ АДАПТИВНОЇ ВІДПОВІДІ НА ОКСИДАТИВНИЙ СТРЕС У ГУСЕЙ В УМОВАХ ГІПО- І ГІПЕРОКСІЇ PDF
Встановлено специфічність функціонування системи антиоксидантного захисту в тканинах мозку і серця гусей в умовах гіпо- і гіпероксії під час переходу від ембріогенезу до постнатального періоду. Доведено, що мобілізація системи антиоксидантного захисту в тканинах мозку відбувається як за рахунок підвищення рівня узгодженості показників прооксидантно-антиоксидантної рівноваги, так і шляхом скорочення ненасиченості жирних кислот ліпідів мозку.
РОЗРОБКА ДІАГНОСТИЧНОЇ ТЕСТ-СИСТЕМИ НА ВИЯВЛЕННЯ ВІРУСУ ОГІРКОВОЇ МОЗАЇКИ МЕТОДОМ ПОЛІМЕРАЗНОЇ ЛАНЦЮГОВОЇ РЕАКЦІЇ PDF
Розроблена діагностична тест-система на основі полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) для виявлення вірусу огіркової мозаїки (ВОМ) в біологічному матеріалі. Проведено оптимізацію умов ампліфікації.
Агрономія (ґрунтознавство, землеробство, агрохімія, рослинництво, захист рослин, овочівництво, плодівництво)
БІОЕНЕРГЕТИЧНА ОЦІНКА ЕЛЕМЕНТІВ ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ СОЇ PDF
Наведено результати розрахунку енергетичної ефективності різних моделей технології вирощування сої в умовах Лісостепу України. Встановлено, що найвищий вихід енергії з урожаєм можна отримати за внесення N45P45K45. Вирощування сої при інокуляції насіння ризоторфіном значно підвищує економічну і енергетичну ефективність і є перспективним з точки зору енергозбереження.
ВПЛИВ СИСТЕМ ЗЕМЛЕРОБСТВА НА ПРОДУКТИВНІСТЬ БУРЯКІВ ЦУКРОВИХ У ПРАВОБЕРЕЖНОМУ ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИPDF
Наведено результати досліджень продуктивності буряків цукрових залежно від систем землеробства та основного обробітку ґрунту.
ЗМІНА ПОЖИВНОГО РЕЖИМУ ТОРФОВО-ГЛЕЙОВОГО ҐРУНТУ ТА ПРОДУКТИВНІСТЬ ТРАВОСУМІШІ ЗАЛЕЖНО ВІД ОСНОВНОГО ОБРОБІТКУ ТА УДОБРЕННЯPDF
Установлено, що ефективне та екологічно збалансоване використання спрацьованих до критичної потужності осушуваних органогенних ґрунтів Лісостепу України забезпечується застосуванням на них меліоративної оранки шляхом приорювання до торфу підстилаючої мінеральної породи шаром 8-10 см із наступним беззмінним використанням багаторічної травосуміші не менше 7-10 років та внесення повного мінерального удобрення у роздріб під 1-й та 2-й укоси трав (N30+30Р45К60+60).
ПРОДУКТИВНІСТЬ ТА ЯКІСТЬ ЗЕРНА ПРОСА ЗВИЧАЙНОГО (P. MILIACEUM L.) НА ЧОРНОЗЕМАХ ТИПОВИХ ЗАЛЕЖНО ВІД НОРМ МІНЕРАЛЬНИХ ДОБРИВ PDF
Представлені результати впливу норм мінеральних добрив на врожайність та якість зерна проса сортів Ювілейне, Золушка, Лана. Встановлено, що на ґрунтах з високим вмістом калію застосування N60P60 забезпечило врожайність сортів Ювілейне – 5,10 т/га, Золушка – 4,93 т/га, Лана – 5,52 т/га з вмістом білка 14,0-14,8 %
ВПЛИВ ДОБРИВ НА ЯКІСНІ ПОКАЗНИКИ ПЛОДІВ ЧОРНОЇ СМОРОДИНИPDF
Встановлено, що органо-мінеральна, органічна та мінеральна системи удобрення є високоефективними засобами підвищення врожайності чорної смородини та сприяють інтенсивному синтезу плодами цукрів і органічних кислот. Вміст біохімічних речовин в ягодах досліджуваної культури виявився менш мінливим за варіантами удобрення, ніж за роками вирощування.
ВИВЧЕННЯ ПОСУХО- ТА ЖАРОСТІЙКОСТІ ПІДЩЕП ВИШНІ (Cerasus vulgaris Mill.) В ЗОНІ ПІВНІЧНО-СХІДНОГО ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ PDF
Представлено результати вивчення посухостійкості і жаростійкості насіннєвої та вегетативно розмножуваних підщеп вишні у зоні північно-східного Лісостепу України.
СОРТОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЦИБУЛІ ПОРЕЙ В УМОВАХ ПРАВОБЕРЕЖНОГО ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ PDF
Наведено результати оцінки продуктивності та біохімічного складу товарної продукції з цибулі порей різних сортів. Для вирощування в умовах Правобережного Лісостепу рекомендовано сорти Веста і Голіас.
ПРОДУКТИВНІСТЬ РЕДЬКИ ОЛІЙНОЇ ЗАЛЕЖНО ВІД ДОЗ ВНЕСЕННЯ МІНЕРАЛЬНИХ ДОБРИВ У ПРАВОБЕРЕЖНОМУ ЛІСОСТЕПУ PDF
Наведено результати досліджень впливу доз внесення мінеральних добрив на чисту продуктивність фотосинтезу (ЧПФ), вихід сухої речовини та врожайність насіння редьки олійної. Визначено рівень рентабельності її вирощування.
ВПЛИВ ПОГОДНИХ УМОВ НА ФОРМУВАННЯ ПРОДУКТИВНОСТІ ТА ЯКОСТІ ПЛОДІВ АГРУСУ ПРИ ВИРОЩУВАННІ В ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ PDF
Подано порівняльний аналіз сортових відмінностей рослин аґрусу щодо впливу метеорологічних умов зони північного Лісостепу України. Встановлено залежність біохімічного складу ягід від комплексу погодних умов року.
ПІДБІР СОРТІВ ПЕТРУШКИ ДЛЯ СУШІННЯ, ВИРОЩЕНОЇ В УМОВАХ ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ PDF
Наведено результати вивчення господарсько-біологічної і харчової цінності свіжої та сухої продукції петрушки, вирощеної в умовах Лісостепу України, залежно від сорту.
ВПЛИВ ГУСТОТИ СТОЯННЯ РОСЛИН НА МОРФОЛОГІЧНІ ПОКАЗНИКИ БУРЯКІВ КОРМОВИХ PDF
Викладено результати польових досліджень з визначення впливу густоти стояння рослин сорту та гібрида буряків кормових на їх урожайність та морфологічні показники. Встановлено, що найвища врожайність одержана при густоті стояння рослин 88,8 тис. шт./га.
ОЦІНКА СТАНУ ЗЕМЕЛЬНО-РЕСУРСНОГО ПОТЕНЦІАЛУ ХЕЛЬНИЧЧИНИ PDF
Наведені результати вивчення сучасного стану і використання земельних ресурсів Хмельницької області. Встановлено, що в структурі адміністративно-територіального утворення найбільші території займають землі сільськогосподарського призначення, для забезпечення раціонального використання яких рекомендовано здійснити ряд заходів, що сприятимуть розвитку АПК регіону.
БІОЛОГІЧНІ ТА МОРФОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ ЗОЛОТИСТОЇ ЦИСТОУТВОРЮЮЧОЇ КАРТОПЛЯНОЇ НЕМАТОДИ У ЗОНІ ПОЛІССЯ УКРАЇНИ PDF
Уточнено цикл розвитку обмежено поширеного на території України небезпечного карантинного об‘єкта - золотистої картопляної цистоутворюючої нематоди Globodera rostochiensis. Встановлено, що на дерново-підзолистих, супіщаних ґрунтах Полісся України він триває в середньому 63-68 діб.
ЕКОЛОГІЧНА ПЛАСТИЧНІСТЬ СОРТІВ КАПУСТИ БІЛОГОЛОВОЇPDF
Наведено результати досліджень екологічного випробування сортів капусти білоголової в умовах Лісостепу України щодо генотипового потенціалу й стабільності його реалізації.
ПЕРЕДЗБИРАЛЬНЕ ЗВОЛОЖЕННЯ ПОСІВУ ЯК ЗАСІБ ЗАПОБІГАННЯ ВТРАТ НАСІННЯ РІПАКУ ВІД ОСИПАННЯ PDF
Розглянуто спосіб збирання насіння ріпаку у безросяний період доби без суттєвих втрат урожаю завдяки штучному регулюванню вологості рослин на пні або покосів. Встановлено, що зволоження рослин на пні з нормою витрати води 400-500 л/га зменшує осипання насіння на 10,6 % (0,23 т/га) при збиранні врожаю в денні часи доби за рахунок підвищення вологості рослинної маси, а відповідно зменшення розтріскування стручків
ВИДОСПЕЦИФІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ СТУПІНЧАСТОЇ АДАПТАЦІЇ РОСЛИН-РЕГЕНЕРАНТІВ ВЕРБИ ПРУТОВИДНОЇ (SALIX VIMINALIS L.) ДО УМОВ IN VIVO PDF
Запропоновано і відпрацьовано методику ступінчастої адаптації рослин-регенерантів верби прутовидної (Salix viminalis L.) до умов in vivo. Досліджено вплив тривалості циклу культивування рослин-регенерантів в умовах in vitro, вологості субстрату та періоду витримування рослин в умовах підвищеної вологості повітря на ефективність адаптації.
ТРИВАЛІСТЬ ЗБЕРІГАННЯ ТА ВИХІД ТОВАРНОЇ ПРОДУКЦІЇ ПЛОДІВ ОГІРКА ЗА ДІЇ ЕКЗОГЕННИХ АНТИОКСИДАНТІВ PDF
Розглянуто вплив обробки антиоксидантним препаратом АКМ на тривалість зберігання і вихід товарної продукції плодів огірка гібридів Маша F1 і Афіна F1 при температурі зберігання 6 і 8°С. Встановлено, що застосування екзогенних антиоксидантів дозволяє збільшити тривалість зберігання плодів огірка на 7 діб, знизити природну втрату маси на 67,8 % і підвищити вихід товарної продукції до 89,1 – 92,5 %.
Ветеринарна медицина, якість і безпека продукції тваринництва
ВІКОВА КОРЕЛЯЦІЯ ФІЗИКО-ХІМІЧНИХ ПОКАЗНИКІВ У ТРУБЧАСТИХ КІСТКАХ КУРЧАТ-БРОЙЛЕРІВ PDF
Протягом постнатального періоду онтогенезу курчат-бройлерів прослідковується як лінійний, так і нелінійний характер кореляції вмісту кальцію, фосфору та мікротвердості в досліджених трубчастих кістках.
ВИВЧЕННЯ БАКТЕРИЦИДНОЇ ТА БАКТЕРІОСТАТИЧНОЇ ДІЇ ДЕЯКИХ АНТИБІОТИКІВ НА МІКРОФЛОРУ МОЛОКА КОРІВ PDF
Наведено результати дослідження чутливості деяких штамів мікроорганізмів (Escherichia coli, Proteus vulgaris, Enterococcus faecalis, Staphylococcus aureus), виділених з молока корів хворих на мастити до антибіотиків. Визначали мінімальні інгібуючі та бактерицидні концентрації антибіотиків до досліджуваних культур мікроорганізмів методом серійних розведень у рідкому поживному середовищі. Бактерій толерантних до комбінацій антибіотиків не виявлено, за винятком деяких штамів P. vulgaris, які були толерантними до комбінації пеніциліну й стрептоміцину.
Лісівництво і декоративне садівництво
ВІДНОВЛЕННЯ ПЛАНУВАННЯ ТА НАСАДЖЕНЬ НА ОСТРОВІ МАРІЇ ТА ОСТРОВІ ТРОЯНД У ДЕНДРОПАРКУ “ОЛЕКСАНДРІЯ” (М. БІЛА ЦЕРКВА) PDF
Наведено історичні відомості (картографічні, іконографічні та літературні) про острів Марії та острів Троянд у парку “Олександрія”, дані про сучасний стан історичних композицій та характеристики насаджень. Розроблено проект відновлення історичного вигляду островів, який передбачає реконструкцію дорожньо-алейної мережі, встановлення скульптури, проведення рубок та здійснення посадок.
ВИБІРКОВИЙ МЕТОД ВИЗНАЧЕННЯ ПЛОЩІ МІСЬКИХ ЗЕЛЕНИХ НАСАДЖЕНЬ ІЗ ВИКОРИСТАННЯМ ДАНИХ ДЗЗ PDF
Розглянуто основні напрями використання дистанційних методів та ГІС в системі обліку зелених насаджень на території населених пунктів. Вивчено можливості застосування знімків різного просторового розрізнення для оцінки структури зелених насаджень в умовах урбанізованого середовища. Опрацьовано методичні принципи вибірково-статистичного обліку міських зелених насаджень.
ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ТАКСАЦІЙНИХ ПОКАЗНИКІВ МОДАЛЬНИХ ДЕРЕВОСТАНІВ БУКА ЛІСОВОГО КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ УКРАЇНИ PDF
На основі повидільної бази даних ВО "Укрдержліспроект" наведено порівняння основних таксаційних показників букових деревостанів та проведено статистичне обґрунтування в розрізі груп насаджень різних за складом та походженням.
Техніка і енергетика АПК
ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ПРОЦЕСУ ВИВАНТАЖЕННЯ ЗЕРНОВИХ МАТЕРІАЛІВ ІЗ САМОСКИДНОГО БУНКЕРА КОМБАЙНА PDF
Експериментально встановлена залежність характеристик потоку і обсягів вивантаження зернового матеріалу, швидкості (її складових) від механіко-технологічних властивостей зернових матеріалів рослинного походження.

© 2005-2011 Національний університет біоресурсів і природокористування України. Посилання при цитуванні є обов´язковими.