Наукові доповіді НАУ
головна

2011 квітень — № 2 (24)

У цьому номері представлені рубрики:

Біологія, біотехнологія, екологія
Агрономія (ґрунтознавство, землеробство, агрохімія, рослинництво, захист рослин, овочівництво, плодівництво)
Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва
Ветеринарна медицина, якість і безпека продукції тваринництва
Лісівництво і декоративне садівництво
Біологія, біотехнологія, екологія
ЕЛІМІНАЦІЯ ЦЕЗІЮ В ОРГАНІЗМІ ТА БІОХІМІЧНІ ПОКАЗНИКИ КРОВІ КРОЛІВ ЗА УМОВ ОТРУЄННЯ ЦЕЗІЮ ХЛОРИДОМ PDF
ПВивчено розподіл і накопичення цезію в печінці, нирках, кістковій і м’язовій тканинах, а також його вплив на біохімічні показники крові кролів за умов отруєння цезію хлоридом. Відзначено найбільший вміст цезію в м’язовій тканині та печінці отруєних тварин. Встановлено, що отруєння цезію хлоридом призводить до зміни біохімічних показників крові: зростання активності аланінамінотрансферази, аспартатамінотрансферази, лужної фосфатази, концентрації глюкози, на фоні зниження вмісту загального білка в крові отруєних кролів.
ОСНОВНІ ТИПИ РОСЛИННОСТІ ПІВНІЧНОЇ ЧАСТИНИ ЛІВОБЕРЕЖНОГО ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ (ПІВНІЧНИЙ ЛІВОБЕРЕЖНИЙ ГЕОБОТАНІЧНИЙ ОКРУГ) PDF
На території північної частини Лівобережного Лісостепу України лісова рослинність представлена класами формацій Silvae acicularis, Silvae aciculari-latifoliosae, Silvae foliosae; лучна – Prata genuina, Prata substepposa, Prata paludosa, Prata turfosa, Prata salina, Prata frigidisicca; болотна – Paludes eutrophicae; водна – Vegetatia amphibia та Vegetatia aquatica.
ОТРИМАННЯ ЗАКРІПЛЮВАЧІВ ГЕНЗАЛЕЖНОЇ ЦИТОПЛАЗМАТИЧНОЇ ЧОЛОВІЧОЇ СТЕРИЛЬНОСТІ РІПАКУPDF
Наведено результати адаптації та застосування в селекції ріпаку способу створення закріплювачів стерильності, розробленого для буряка цукрового з використанням виділених з природної популяції, або створених іншим способом стерильних форм.
АНАЕРОБНИЙ МЕТОД РОЗЛИВУ РІДКИХ ПОЖИВНИХ СЕРЕДОВИЩ PDF
Розроблено метод анаеробного розливу рідких поживних середовищ у флакони різної ємкості та культиватори, що дозволяє уникати контакту середовища з киснем повітря. Методика може використовуватися при серійних дослідженнях.
ЗАКОНОМІРНОСТІ ПРОСТОРОВИХ ЗМІН ЯКОСТІ ПОВЕРХНЕВИХ ВОД КАРПАТСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО ПРИРОДНОГО ПАРКУPDF
Проведено статистичну обробку результатів моніторингових спостережень за якістю поверхневих вод гідроекосистеми р. Прут у межах Карпатського національного природного парку. Виявлено закономірності зміни складових якості в просторі. Побудовано моделі екологічної норми компонентів природних вод за довжиною ріки і за висотою місцевості.
ПОШУК ЕКОФІЗІОЛОГІЧНИХ ПОКАЗНИКІВ ДЛЯ ВИЯВЛЕННЯ НЕГАТИВНОГО ВПЛИВУ ТОКСИЧНИХ РЕЧОВИН НА АГРОФІТОЦЕНОЗИ PDF
Виявлено зміни у рослинних організмах під впливом фосфорорганічних пестицидів на екофізіологічному рівні. Визначено показник, за змінами якого можна оцінювати токсичність препаратів для рослинного організму. Показано, що на фізіологічному рівні стосовно вмісту хлорофілу, чутливішим є хлорофіл в, який можна використати для екофізіологічного контролю небезпечності фосфорорганічних пестицидів для фітоценозів.
ЗМІНА МАСИ ЯЄЦЬ ЛИСКИ FULICA ATRA L. ВПРОДОВЖ НАСИДЖУВАННЯ ТА БЕЗ НЬОГО В УМОВАХ НАЦІОНАЛЬНОГО ПРИРОДНОГО ПАРКУ ОЗЕРА ЕНГУРЕ (ЛАТВІЯ) PDF
Вивчення гніздової біології лиски проводились в період з 11 травня до 26 червня 2005 року, 26 квітня – 26 травня 2006 року, 20 квітня – 10 червня 2007 року на базі Лабораторії орнітології Інституту біології Латвійського університету. Для аналізу було використано 61 гніздо лиски, знайдене за час дослідження. Вивчаючи насидження за загальновизнаною методикою (Блум, 1973) було встановлено, що під час інкубації яйця втрачають близько 20% власної маси, в той час як яйця що не насиджуються – лише 4%.
РІСТ ПРОРОСТКІВ ОЗИМОЇ ПШЕНИЦІ ПІСЛЯ ДІЇ ТЕМПЕРАТУРНОГО СТРЕСУ ТА ГУМАТА КАЛІЮPDF
Встановлено, що пророщування насіння озимої пшениці сорту Миронівська 61 на водному розчині гумата калію зменшує негативну дію високої та низької позитивної температури на ростові процеси в проростків.
Агрономія (ґрунтознавство, землеробство, агрохімія, рослинництво, захист рослин, овочівництво, плодівництво)
УРОЖАЙНІСТЬ ТА ЯКІСТЬ ЗЕРНА СОРИЗУ ЗАЛЕЖНО ВІД СПОСОБІВ СІВБИPDF
Встановлено, що в умовах південно – західного Лісостепу України найвищий врожай (в межах 8,35-9,43 т/га) забезпечують звичайні рядкові посіви з нормою висіву насіння 250 – 300 тис. схожих насінин/га.
ДИНАМІКА ПРИРОДНИХ ВТРАТ ГЛИВИ ЗВИЧАЙНОЇ ПРИ ЗБЕРІГАННІ В РІЗНИХ ТЕМПЕРАТУРНИХ РЕЖИМАХPDF
Досліджено динаміку природних втрат грибів гливи звичайної першої і другої хвиль плодоношення при різних температурних режимах зберігання. Встановлено, що найефективнішою температурою зберігання грибів є плюс 10С, при якій плодові тіла зберігаються впродовж 6 діб з мінімальними природними втратами (5,7 – 6,1 %).
ЗАСТОСУВАННЯ БІОГУМУСУ ЗА ВИРОЩУВАННЯ ВАСИЛЬКІВ СПРАВЖНІХ ЯК ШЛЯХ ЕКОЛОГІЗАЦІЇ РОСЛИННИЦТВАPDF
Наводяться результати впливу локального передпосівного внесення біогумусу на головні біометричні та економічні показники вирощування васильків справжніх. На перспективу розглядаються різні варіанти вермикомпосту щодо їх впливу на популяцію Eisenia foetida Savignу. Крім виробництва біогумусу вермикультура розглядається як засіб біологічного знешкодження рослинних решток поточної вегетації.
ВПЛИВ ПОЗАКОРЕНЕВОГО ПІДЖИВЛЕННЯ НА ЧИСТУ ПРОДУКТИВНІСТЬ ФОТОСИНТЕЗУ ВЕРХНІХ ЯРУСІВ ЛИСТКІВ ПШЕНИЦІ ОЗИМОЇPDF
Вивчено вплив позакореневих підживлень пшениці озимої на чисту продуктивність фотосинтезу її посівів. Встановлено, що здійснення цього агротехнічного заходу інтенсифікує хід фізіолого-біохімічних процесів у листках, підвищує чисту продуктивність фотосинтезу та врожайність.
СТВОРЕННЯ ГЕНЕТИЧНО-ПОЛІПШЕНИХ ЛІНІЙ ПШЕНИЦІ ОЗИМОЇ ЗА ДОПОМОГОЮ ІНДУКУВАННЯ МІКРОМУТАЦІЙ PDF
Вивчено ефективність мутагенних чинників в індукуванні мікромутантів, поліпшених за показниками продуктивності та стійкості проти несприятливих умов середовища. Розроблена стратегія покращення сортів за окремими кількісними ознаками зі збереженням типовості і прояву інших господарськоцінних ознак на рівні вихідного сорту шляхом послаблення негативних кореляційних зв’язків.
Морфологічні та біоекологічні особливості і репродукція хурми віргінської (Diospyros virginiana L.) в умовах Лісостепу України PDF
Висвітлено морфологічні та біоекологічні особливості хурми віргінської (Diospyros virginiana L.) в умовах Лісостепу України. Дослідженo репродуктивну здатність, наведено морфометричні характеристики вегетативних та генеративних органів. Описано способи насінного і вегетативного розмноження.
ГАЛУЖЕННЯ ПРИКОРЕНЕВИХ ПАГОНІВ СМОРОДИНИ ЧОРНОЇ ЗАЛЕЖНО ВІД СПОСОБУ ОБРІЗУВАННЯ PDF
Визначено найефективніші способи обрізування кущів сортів смородини, які забезпечують оптимальне галуження вкорочених пагонів та закладання генеративних бруньок.
ВПЛИВ КОМПЛЕКСНОГО МІКРОДОБРИВА МІКОМ НА ВРОЖАЙНІСТЬ ТА ЯКІСТЬ ОГІРКА ЗА ВИРОЩУВАННЯ В ПЛІВКОВИХ ТЕПЛИЦЯХ PDF
Розроблено ефективний спосіб підготовки насіння огірка гібридів Естафета F1 та Атлет F1 до сівби та визначено оптимальну концентрацію комплексного мікродобрива міком для його замочування (10 %). Застосування цього добрива, в якому мікроелементи (Zn, Cu, B, Mo, Mn, Co, Fe) перебувають у хелатній біологічно-активній формі, забезпечувало кращий ріст і розвиток рослин, запобігало поширенню хвороб та сприяло підвищенню ранньої і загальної врожайності товарних плодів: відповідно на 0,7 – 1,9 кг/м2 та на 1,7 – 2,5 кг/м2.
ВПЛИВ ФАКТОРІВ ЕКСТРАКЦІЇ ГРИБІВ (FOMES FOMENTARIUS (L. FR.), GILL.) НА ОДЕРЖАННЯ ДІЮЧОЇ РЕЧОВИНИ PDF
Відображено роздільний і сукупний вплив факторів - маси грибів, маси лугу та тривалості екстракції подрібнених грибів трутовика справжнього (Fomes fomentarius (L. Fr.), Gill на показники концентрації іонів водню, густину та вміст елісіторів у лужному екстракті.
ВИВЧЕННЯ МІКРОБІОЛОГІЧНОЇ ДІЯЛЬНІСТІ ГРУНТУ ПРИ ВИРОЩУВАННІ ЗЕРНОВИХ КУЛЬТУР ЗА РІЗНИМИ ТЕХНОЛОГІЯМИ В УМОВАХ ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ PDF
Вивчена швидкість детоксикації пестицидів залежно від енергонасиченості технологій вирощування зернових культур, а також визначено вплив пестицидів при застосуванні різних технологій вирощування зернових культур на ферментативну активність ґрунту.
ПОЧОРНІННЯ ДЕРЕВИНИ ВИНОГРАДУ І ЙОГО ПОШИРЕННЯ НА ПІВДНІ УКРАЇНИ PDF
Проведено фітосанітарне обстеження враженості фітоплазмовими хворобами винограду на території Одеської, Миколаївської та Херсонської областей загальною площею понад 150 га. Ідентифіковано фітоплазмову хворобу – почорніння деревини винограду. Для діагностики на латентне враження і ідентифікації фітоплазмової хвороби використовували метод ПЛР.
МЕЗОСТРУКТУРНА ОРГАНІЗАЦІЯ ЛИСТКОВОГО АПАРАТУ ЯЧМЕНЮ ЯРОГО ЗА ДІЇ ГЕРБІЦИДУ І БІОЛОГІЧНИХ ПРЕПАРАТІВ PDF
Наведено результати лабораторних і польових досліджень дії різних норм гербіциду калібр 75 (30, 40, 50, 60 і 70 г/га), внесених окремо і в бакових сумішах із агатом-25К і агростимуліном, на формування мезоструктури і площі листкового апарату ячменю ярого. Встановлено, що найоптимальніший за площею і мезоструктурною організацією листковий апарат ячменю формується за використання в посівах бакової суміші калібр 75 40 г/га + агат-25К + агростимулін.
ВИРОБНИЧЕ БІОТЕСТУВАННЯ ҐРУНТУ НА ЗАСЕЛЕНІСТЬ ЦИСТОУТВОРЮЮЧИМИ НЕМАТОДАМИ PDF
Розроблено методологію виробничого біотестування грунту на заселеність цистоутворюючими нематодами.
Технології виробництва і переробки продукції тваринництва
ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ТИПІВ ГОДІВЛІ ХУДОБИ МОЛОЧНОГО НАПРЯМУ ПРОДУКТИВНОСТІ PDF
Проаналізовані і узагальнені матеріали досліджень, спрямованих на обґрунтування ефективності однотипної годівлі великої рогатої худоби.
Ветеринарна медицина, якість і безпека продукції тваринництва
ВПЛИВ ВІТАМІННО-МІНЕРАЛЬНОГО ПРЕМІКСУ БАЛАНС НА ВІДТВОРНУ ЗДАТНІСТЬ КОРІВ ГОЛШТИНСЬКОЇ ПОРОДИ PDF
Встановлено, що згодовування вітамінно-мінерального преміксу баланс коровам голштинської породи в сухостійний та післяродовий період сприяє швидшому прояву перших ознак стадії збудження статевого циклу, підвищенню запліднюваності від першого осіменіння, зниженню індексу осіменіння та тривалості днів неплідності.
АНАЛЬГЕТИЧНА ДІЯ ІЗАМБЕНУ В ЕКСПЕРИМЕНТАХ НА БІЛИХ МИШАХ PDF
Наведено результати досліджень анальгетичної дії ізамбену порівняно з метакамом. На моделі оцтовокислих корчів, спричинених у мишей внутрішньочеревним введенням 0,75%-вого розчину оцтової кислоти встановлено, що анальгетична ефективність ізамбену становить 66,3% та 69% залежно від шляху введення, а метакаму – відповідно 79,5% та 79,7%.
Лісівництво та декоративне садівництво
ФІТОМЕЛІОРАТИВНІ ВЛАСТИВОСТІ ДЕЯКИХ ЧАГАРНИКІВ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ЇХ ВИКОРИСТАННЯ В КУЛЬТУРФІТОЦЕНОЗАХ ВІДВАЛЬНИХ ЛАНДШАФТІВ КРИВБАСУ PDF
Показано, що на відвальних літоземах фітомеліоративні та декоративні властивості культурфітоценозів можна поліпшити за рахунок введення до їхнього складу бузку звичайного, кизильнику блискучого, скумпії звичайної та шипшини зморшкуватої.
ВИКОРИСТАННЯ ВИБІРКОВО-СТАТИСТИЧНИХ МЕТОДІВ У СИСТЕМІ МОНІТОРИНГУ МІСЬКИХ ЗЕЛЕНИХ НАСАДЖЕНЬ PDF
Виконано аналіз чинних вимог системи моніторингу міських зелених насаджень. Узагальнено результати досліджень використання вибірково-статистичних методів під час обліку зелених насаджень в умовах урбанізованого середовища.
СИНТАКСОНИ РОСЛИННОСТІ ЛИСТЯНИХ ЛІСІВ ПІВНІЧНОГО СТЕПУ УКРАЇНИ PDF
Проведено класифікацію рослинності листяних лісів північного Степу України на засадах еколого-флористичної класифікації Ж. Браун-Бланке. Запропонована схема складається з 21 асоціації та субасоціації, серед яких шість субасоціацій та п’ять асоціацій визначено для науки вперше. Два з описаних синтаксони входять до новоописаного союзу Fraxino (excelsioris) – Acerion tatarici. Визначено, що еколого-флористична класифікація листяних лісів північного Степу України не відповідає фактичному їх еколого-типологічному різноманіттю і може використовуватися виключно для лісових екосистем у специфічних умовах зростання.

© 2005-2011 Національний університет біоресурсів і природокористування України. Посилання при цитуванні є обов´язковими.