Наукові доповіді НАУ
головна

2011 липень — № 4 (26)

У цьому номері представлені рубрики:

Біологія, біотехнологія, екологія
Агрономія (ґрунтознавство, землеробство, агрохімія, рослинництво, захист рослин, овочівництво, плодівництво)
Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва
Ветеринарна медицина, якість і безпека продукції тваринництва
Лісівництво і декоративне садівництво
Біологія, біотехнологія, екологія
СПОСІБ ОТРИМАННЯ ГІПЕРІМУННОЇ СИРОВАТКИ ДО ЕНТЕРОТОКСИНІВ ESCHERICHIA COLI PDF
Розроблено спосіб отримання гіперімунної антитоксичної сироватки крові до ентеротоксинів Escherichia coli, новизна якого полягає у використанні як імуногена кон’югата ентеротоксинів, індукуючого синтез біспецифічних антитоксичних антитіл у вакцинованих тварин. Антитоксична сироватка, з титром антитіл 1:32, визначала в РДП ST-ентеротоксин E.coli в концентрації 6,25 мкг/мл, а LT- 3,12 мкг/мл, що дозволяє ідентифікувати збудника колібактеріозу за його основними чинниками патогенності. .
МОЛЕКУЛЯРНО-ГЕНЕТИЧНИЙ АНАЛІЗ ПОПУЛЯЦІЙ КУРЕЙ КРОСУ „ХАЙСЕКС БІЛИЙ” PDF
У результаті досліджень генетичної структури двох популяцій курей промислових стад кросу „Хайсекс білий” за використання панелі з п’яти ДНК-маркерів встановлено особливості їх генетичної структури за частотами і кількістю алелей, які визначені мікросателітними маркерами ADL0268, MCW216, LEI0094, ADL0278, MCW248. Отримані дані свідчать про доцільність проведення генетичного контролю птиці при завезенні на територію України.
ФЛОРИСТИЧНИЙ СКЛАД ТРАВ’ЯНИСТИХ РОСЛИН НА ПРИСКЛАДСЬКІЙ ТЕРИТОРІЇ, ЗАБРУДНЕНІЙ ПЕСТИЦИДАМИPDF
Наведено результати досліджень складу флори на прискладській території не діючого складу непридатних пестицидів у с. Квітки, Черкаської області.
ДОСВІД ПЕРШОГО ЦИФРОВОГО УЗАГАЛЬНЕННЯ ВПЛИВІВ НА БІОРІЗНОМАНІТТЯ НАЗЕМНИХ ЕКОСИСТЕМ УКАРЇНИ ЗА МЕТОДИКОЮ GLOBIO3PDF
Із використанням методики GLOBIO3 створено модель для інтегрованої оцінки негативних впливів на біорізноманіття наземних екосистем України. Вперше для України побудовано цифрову індикативну карту узагальненого видового різноманіття за індексом MSA. Визначено середнє значення індексу (32%), а також встановлено, що домінуючий тиск на наземні екосистеми спричинють негативні наслідки землекористування, причому, їх вплив у межах агроландшафтів переважає над всіма іншими.
Агрономія (ґрунтознавство, землеробство, агрохімія, рослинництво, захист рослин, овочівництво, плодівництво)
ВПЛИВ ПОЗАКОРЕНЕВОГО ПІДЖИВЛЕННЯ НА НАРОСТАННЯ СУХОЇ РЕЧОВИНИ ЛИСТКІВ ПШЕНИЦІ ОЗИМОЇ НА ЛУЧНО-ЧОРНОЗЕМНОМУ ГРУНТІPDF
Вивчено вплив позакореневих підживлень пшениці озимої на наростання сухої речовини листків першого та другого ярусів. Встановлено, що проведення цього агротехнічного заходу посилює цей процес та підвищує врожайність.
ВПЛИВ СТРОКІВ СІВБИ НА РІСТ І РОЗВИТОК РОСЛИН СОРГО БАГАТОРІЧНОГО PDF
Наведено результати досліджень щодо тривалості міжфазних періодів, висоти рослин, площі листкової поверхні в період вегетації сорго багаторічного залежно від строків сівби.
ВПЛИВ НОРМИ ВИСІВУ НА УРОЖАЙНІСТЬ НАСІННЯ ВИКИ ЯРОЇ (VICIA SATIVA L.) PDF
Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України Вивчено продуктивність насіння нових сортів вики ярої залежно від норм висіву при вирощуванні її в умовах центрального Лісостепу України і вста-новлено їх вплив на польову схожості і виживаність рослин.
ЕФЕКТИВНІСТЬ ПЕРЕДПОСІВНОЇ ОБРОБКИ НАСІННЯ САЛАТУ ПОСІВНОГО ГОЛОВЧАСТОГО РЕГУЛЯТОРАМИ РОСТУPDF
Встановлено вплив передпосівної обробки насіння регуляторами росту рослин на зростання урожайності та поліпшення якості салату посівного головчастих сортів Кучерявець одеський і Юстина, вирощених на чорноземі опідзоленому в Лісостепу України.
МОРФОГЕНЕЗ Ва2+-РЕЗЗИСТЕНТНИХ КАЛЮСНИХ ЛІНІЙ ЦИКОРІЮ КОРЕНЕПЛІДНОГО ТА ЗБЕРЕЖЕННЯ ОЗНАКИ СТІЙКОСТІ РЕГЕНЕРАНТАМИ ПРИ ПЕРЕХОДІ З КЛІТИННОГО РІВНЯ НА РІВЕНЬ ЦІЛІСНОЇ РОСЛИНИPDF
Наведено результати досліджень щодо отримання регенерантів з клітинних ліній цикорію коренеплідного стійких проти дії іонів барію та ретестування рослинного матеріалу. Відібрано клони, які зберігають ознаки стійкості проти стресового чинника на рівні інтактної рослини.
ЗМІНА ПОСІВНИХ ЯКОСТЕЙ ЗЕРНА ПШЕНИЦІ ОЗИМОЇ РІЗНИХ СОРТІВ ЗАЛЕЖНО ВІД ЙОГО ВОЛОГОСТІ В ПРОЦЕСІ ЗБЕРІГАННЯPDF
Досліджено зміни енергії проростання та схожості зерна пшениці озимої сортів Національна, Артеміда, Столична та Наусел у процесі зберігання за різної вологості. Встановлено, що зерно з підвищеною вологістю можна зберігати лише до трьох місяців без погіршення його посівних властивостей.
ВПЛИВ БАКТЕРІАЛЬНОГО ПРЕПАРАТУ ТА РЕГУЛЯТОРА РОСТУ РОСЛИН НА ПРОДУКТИВНІСТЬ БАГАТОРІЧНИХ ТРАВPDF
Наведено результати досліджень щодо застосування бактеріального препарату і біостимулятора росту рослин для підсилення процесу азотфіксації та підвищення врожайності бобово-злакового травостою.
В умовах дефіциту фінансових ресурсів доцільно поєднувати фосфорно-калійне удобрення з обробкою насіння бобових трав бактеріальним препаратом та біостимулятором росту рослин.
ПОЛЬОВА СХОЖІСТЬ НАСІННЯ ТА ВИЖИВАННЯ РОСЛИН ЕХІНАЦЕЇ ПУРПУРОВОЇ СОРТУ ПРИНЦЕСА ЗАЛЕЖНО ВІД СТРОКІВ ТА СПОСОБІВ СІВБИ В УМОВАХ ПІВДЕННО-ЗАХІДНОЇ ЧАСТИНИ ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИPDF
Вивчено агротехнічні фактори та технології вирощування ехінацеї пурпурової в умовах південно-західної частини Лісостепу України. Показано вплив строків та способів сівби на польову схожість насіння та виживання рослин ехінацеї пурпурової впродовж трьох років дослідження.
УДОСКОНАЛЕННЯ ГОСПОДАРСЬКО БОТАНІЧНОЇ КЛАСИФІКАЦІЇ ПЛОДОВИХ РОСЛИН PDF
Виявлено недоліки існуючих класифікацій плодових рослин, які є суперечливими та незручними або непридатними при систематизації нових плодових культур. Удосконалено традиційну їх класифікацію з урахуванням морфогенетичної класифікації плодів. Запропоновано розподіл плодових рослин між чотирма класами: зерняткові, кісточкові, ягідні та горіхові. Дано визначення "плодові рослини", "нетрадиційні" та "малопоширені культури".
ПОРІВНЯЛЬНА ОЦІНКА ПИВОВАРНИХ ЯКОСТЕЙ ШИШОК ТА ГРАНУЛ ХМЕЛЮ ТИП 90 АРОМАТИЧНИХ І ГІРКИХ СОРТІВ ЗА ВМІСТОМ ГІРКИХ РЕЧОВИН PDF
Наведено порівняльну оцінку пивоварних якостей шишок та гранул хмелю тип 90 ароматичних і гірких сортів за вмістом та складом гірких речовин.
ОСНОВИ НОВІТНЬОГО МОНІТОРИНГУ ЦИСТОУТВОРЮЮЧИХ НЕМАТОД PDF
Розроблено методологію новітнього моніторингу фітоценозів на заселеність цистоутворюючими нематодами з використанням телекомунікаційних технологій, аеровізуального та традиційного маршрутного обстеження.
ПРОДУКТИВНІСТЬ СОЧЕВИЦІ ЗАЛЕЖНО ВІД МІНЕРАЛЬНОГО ЖИВЛЕННЯ ТА ПЕРЕДПОСІВНОЇ ОБРОБКИ НАСІННЯ В УМОВАХ ПРАВОБЕРЕЖНОГО ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ PDF
Встановлено, що найвища врожайність всіх досліджуваних сортів сочевиці була за внесення N30P60K60. Поєднання передпосівної інокуляції з внесенням мінеральних добрив активізувало процеси росту сочевиці і сприяло зростанню врожайності на 0,41-1,07 т/га. Внесення високих доз (N90) азотних добрив негативно вплинуло на формування врожайності.
Технології виробництва і переробки продукції тваринництва
ВАГОВИЙ ТА ЛІНІЙНИЙ РІСТ РЕМОНТНИХ ТЕЛИЦЬ, ВИРОЩЕНИХ З ВИКОРИСТАННЯМ ЗАМІННИКА НЕЗБИРАНОГО МОЛОКА У МОЛОЧНИЙ ПЕРІОД PDF
Встановлено, що ремонтні телички української чорно-рябої молочної породи, вирощені з використанням 150 кг незбираного молока і 250 кг ЗНМ відповідали стандартам за ваговими та лінійними показниками і не поступалися аналогам, які споживали в молочний період 400 кг незбираного молока, при цьому витрати на корми скоротилися на суму понад 500 грн. на голову.
МОЛЕКУЛЯРНО–ГЕНЕТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ БДЖІЛ УКРАЇНСЬКОЇ ТА КАРПАТСЬКОЇ ПОРІД В ПОРІВНЯННІ З ОЗНАКАМИ ЇХ ЕКСТЕР’ЄРУ PDF
Проведено молекулярно-генетичні дослідження представників української і карпатської порід бджіл методом полілокусного ДНК-типування із застосуванням двох маркерних систем – RAPD, ISSR. Встановлено,що за використання RAPD праймера OPA–4 було виявлено мономорфний фрагмент у бджіл української породи, який відсутній у представників карпатської. Показано міжпородні відмінності сімей, відібраних для досліду, за основними породними ознаками екстер’єру, що також підтверджується методом ДНК-типування.
ПРОДУКТИВНІСТЬ КАЧЕНЯТ-БРОЙЛЕРІВ ЗА РІЗНОГО РІВНЯ МАРГАНЦЮ В КОМБІКОРМАХ PDF
Вивчено вплив різних рівнів марганцю в комбікормах на продуктивність, витрати корму та біохімічні показники крові молодняку качок. Встановлено, що згодовування каченятам комбікормів з вмістом марганцю відповідно 95 та 110 мг/кг у віці 1-14 та 15-42 доби зумовлює підвищення середньодобових приростів та зниження витрат корму.
РІСТ І ПРОДУКТИВНІСТЬ СВИНОК, ВИРОЩЕНИХ ЗА РІЗНИХ СПОСОБІВ УТРИМАННЯ PDF
Викладено результати досліджень з вивчення впливу способу утримання ремонтних свинок при вирощуванні на інтенсивність їх росту до парувального віку та відтворну функцію за результатами першого опоросу.
ВПЛИВ ФЕРМЕНТОВАНИХ КОРМІВ НА БІОХІМІЧНИЙ СТАТУС КРОВІ ТА ПРОДУКТИВНІСТЬ СВИНЕЙ PDF
Встановлено позитивний вплив згодовування ферментованих кормів на біохімічний статус крові молодняку свиней та їх продуктивність.
Виявлено, що згодовування сухих ферментованих кормів, виготовлених з використанням препаратів «Байкал» ЕМ 1 У та ЕМ-А позитивно впливає на протікання процесів метаболізму у молодняку свиней на дорощуванні і відгодівлі. Ферментовані корми, потрапляючи до організму свиней, сприяють інтенсифікації обміну білків, жирів, вуглеводів та мінеральних речовин, підвищенню їх середньодобових приростів, що дозволяє одержати додаткової продукції на одну голову на 9,2 % та 15,9 % більше порівняно з контролем.
Ветеринарна медицина, якість і безпека продукції тваринництва
МІКРОСТРУКТУРА КОМПАКТНОЇ КІСТКОВОЇ ТКАНИНИ ЛІКТЬОВОЇ КІСТКИ КУРЕЙ БАТЬКІВСЬКОГО СТАДА БРОЙЛЕРІВ У ПОСТНАТАЛЬНОМУ ПЕРІОДІ ОНТОГЕНЕЗУ PDF
Проаналізовано мікроструктуру компактної кісткової тканини в середині діафіза ліктьової кістки. Набування компактною кістковою тканиною середньої частини діафіза ліктьової кістки дефінітивного стану відбувається в курей батьківського стада на 114-ту та 175-ту добу постнатального періоду онтогенезу.
ГЕМАТОЛОГІЧНІ ПОКАЗНИКИ ПРИ НІТРАТНОМУ НАВАНТАЖЕННІ ОРГАНІЗМУ МОЛОДНЯКУ ВЕЛИКОЇ РОГАТОЇ ХУДОБИ ПРИ ЗАСТОСУВАННІ ЛІЗИНО-ПРОТЕЇНОВОЇ ДОБАВКИ ЛІПРОТ СГ- 9 PDF
Встановлено, що застосування лізино-протеїнової добавки ліпрот СГ-9 при нітратному навантаженні організму молодняку вликої рогатої худоби знижує вміст нітратів у їх крові та поліпшує гемопоез.
ВПЛИВ ЕКСТРАКТУ АЛОЕ ТА ТЕРМОПУНКТУРИ НА ПЕРЕБІГ ІНВОЛЮЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ СТАТЕВИХ ОРГАНІВ КОРІВ PDF
Встановлено, що проведення термопунктури симетричних біологічних точок матки та яєчників полиновими сигарами та введення екстракту алоє для стимуляції інволюційних процесів у статевих органах корів з фізіологічним перебігом родів є високоефективним профілактичним заходом.
ПРООКСИДАНТНО-АНТИОКСИДАНТНА РІВНОВАГА В ТКАНИ-НАХ МОЗКУ І СЕРЦЯ ГУСЕЙ В УМОВАХ ГІПО- І ГІПЕРОКСІЇ PDF
Встановлено специфічність функціонування системи антиоксидантного захисту в тканинах мозку і серця гусей в умовах гіпо- і гіпероксії під час пере-ходу від ембріогенезу до постнатального періоду. Формування адаптивної відповіді на оксидативний стрес в серцевих м’язах відбувається за рахунок активізації глутатіонпероксидази та ресурсів вітаміну Е і ?-каротину. Доведено, що попри нижчий рівень супероксиддисмутазної і каталазної активності та вмісту вітамінів Е, А і ?-каротину, коефіцієнт антиоксидантної активності тканин мозку 15-добових ембріонів гусенят перевищує відповідний показник тканин серця. Показано, що мобілізація системи антиоксидантного захисту в тканинах мозку відбувається і за рахунок підвищення рівня узгодженості показників прооксидантно-антиоксидантної рівноваги.
Лісівництво та декоративне садівництво
МІЖНАРОДНІ ПРОБЛЕМИ НАДАННЯ ФІНАНСОВОЇ ПІДТРИМКИ СТАЛОМУ ВЕДЕННЮ ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА PDF
Проаналізовані основні напрямки міжнародної підтримки сталого ведення лісового господарства із зазначенням основних джерел фінансування з особливою увагою на можливостях програми зменшення вуглецевих емісій від знелісення та деградації лісів в країнах, що розвиваються. Окреслені перспективи отримання фінансової підтримки сталого ведення лісового господарства для України.

© 2005-2011 Національний університет біоресурсів і природокористування України. Посилання при цитуванні є обов´язковими.